در حال بارگذاری ...
تاریخی و معماریپیرشالیار کیست؟
انتشار : 30/آذر/1397

پیرشالیار کیست؟ آیا پیشالیار درست است یا پیرشالیار؟


دو دیدگاه برای معرفی پیرشالیار وجود دارد که ما به اختصار هر دو تا را بیان می کنیم:
دیدگاه اول:
پیرشالیار پسر جاماسب (150)ق.م  از مُغان زرتشت بوده، که در هورامان تخت می زیسته و پایبند آیین زرتشتی بوده و کتابی به نام " ماریفه تو پیرشالیاری" دارد. 
برای مطالعه عمیقتر درباره این دیدگاه به مقاله « هورامان و اسطوره پیر شالیار / دکتر محمدعلی سلطانی » مراجعه کنید.


دیدگاه دوم:
سید مصطفی عریضی( پیش الله یار، پیش الیار یا پیشالیار هورامان) سال 535 هجری در هورامان تخت بدنیا آمده و در سال 610 هجری وفات کرده و مقبره اش در هورامان می باشد. ایشان جهت کسب علم طریقت به خدمت شیخ شهاب الدین دزآوری رفته و پس از سال ها سرانجام به خدمت عالم و عارف بزرگ، شیخ عبدالقادر گیلانی رسیده و به درستی و کاملاً راه و رسم طریقت را یاد می گیرد. بعد از چند مدت شیخ عبدالقادر گیلانی ایشان را پیری کامل یافته و در وصف وی می فرمایند: « اخی مصطفی رجل کامل » از این رو ایشان را جهت ارشاد و تزکیه به زادگاه خود می فرستد و وقت خداحافظی شیخ عبدالقادر گیلانی به ایشان می گویند برو پیش الله یارت و این جمله بعد از مدتها تکرار در زبان محلی به پیش اله یار و بعد از آن به پیشالیار تغییر می کند.
 برای کسب اطلاع بیشتر نسبت به دیدگاه دوم به منابع زیر مراجعه فرمایید:
 « نور الانور » سید عبالصمد توداری(قرن یازدهم) و شجره نامه معتبر سادات کلجی، کتاب تاریخی« بنه ماله زانیاران » از عالم برجسته ماموستا عبد الکریم مدرس

 

چه دیدگاه اول درست باشد چه دیگاه دوم هیچ شکی در این نیست که  پیرشالیار در فکر و اندیشه مردمان هورامان، اسطوره ای است که شیوه درست زندگی کردن را از او یاد گرفتند و چنان جایگاه بلند مرتبه و ویژه ای نزد این مردمان دارد که سمبل پاکی، راستی  و صداقت و درست کاری می باشد.

مراسمات مربوط به پیشالیار در هورامان:
مراسم « عروسی پیشالیار » و مراسم « تربه » در فصل زمستان
مراسم « کومسای » در فصل بهار


 

دیدگاه ها ارسال دیدگاه
در حال حاضر هیچ دیدگاهی برای این مطلب ثبت نشده است.

آخرین دیدگاه و نظرات ارسالی کاربران

هیج موردی وجود ندارد