در حال بارگذاری ...
طبیعی و جغرافیاییغار قوری قلعه
انتشار : 12/آذر/1397

غار قوری قلعه: شگفت انگیزترین و بزرگترین غار آبی آسیا با پیشینه 65 میلیون سال، یکی از هفت اثر طبیعی ملی ایران
غار قوری قلعه یک مقصد ناب برای علاقه مندان به غار نوردی و دوستداران هیجان است ژرفای حوضچه‌های این غار به ۱۴ متر می‌رسد هم چنین دمای درون غار ۷ تا ۱۱ درجه است و در همگی فصل‌های سال ثابت است. این اثر طبیعی دارای تالارهای زیبا در ۱۴۰۰ متری و ۵۰۰ متری به نام‌های تالار مریم، تالار کوهان شتر، تالار مسیر برزخ، تالار بلور و تالار عروس می‌باشد. این غار یکی از زیباترین جاذبه‌های دیدنی و جهانگردی منطقه هورامان می‌باشد.


در جریان تسطیح دهانه غار آثاری از اواخر دوره ساسانی در کف غار کشف شد که شامل هشت عدد ظرف نقره‌ای با نقش کبک و پرندگان شکاری و درنا، تکه‌های سفال و پانزده سکه ساسانی مربوط به یزدگرد سوم است. بر روی دو ظرف نیز کتیبه‌هایی به خط پهلوی میانه نوشته شده که توسط متخصصین ایرانی ترجمه شده‌است. ظروف نقره از نظر متخصصان ساخت منطقه هورامان بوده و محلی هستند. غارهای اطراف قوری قلعه بر اساس مطالعات باستان‌شناسی از حدود ۵۰ هزار سال پیش تا حدود ۱۲ هزار سال پیش سکونت شکارچیان عصر سنگ بوده‌است.
این غار مربوط به دوران دوم زمین شناسی یعنی مزوزوئیک است. درازای این غار ۱۲ کیلومتر و ژرفای آن ۳۱۴۰ متر است.
غار قوری قلعه به دلیل دما و رطوبت مناسب، در تمامی ایام سال مناسب بازدید است علاوه بر گردشگران که برای تفریح مراجعه می کنند مکان دیدنی و مناسبی برای غارنوردان، پژوهشگران، زمین شناسان و گروه های دیگر است.


اولین تالار اصلی و مکان وسیعی که بعد از ورود به غار دیده می شود  به "تالار مریم” مشهور است. در این تالار دریاچه بزرگی وجود دارد که اطراف آن با قندیل‌های بسیار زیبا آذین بندی شده ‌است. اما نکته جالب در میان این قندیل‌ها وجود قندیلی شبیه به حضرت مریم است. با دیدن این قندیل به راحتی علت نام‌گذاری این تالار را متوجه خواهید شد.


در داخل غار قوری قلعه و بر روی سینه داخلی آن می توان به صورت طبیعی و بدون دخالت انسان آثار دیگری همچون فردوسی، امیرکبیر، بابانویل، شیرسنگی، ماهی، مار کبری، قارچ، برج پیزا، نیم رخ شیر، فیل، قلب، گل کلم، بستنی، کشتی، گردن غاز، آبشار، لاک پشت، نام حضرت محمد (ص) و نیز ماکت شهر هزار ماسوله پاوه را مشاهده کرد. اما جذاب‌ترین بخش این غار را در هزار متری آن مشاهده خواهید کرد و آن غاری حوضچه‌ای است که زیباترین حوضچه آبی جهان در آن توجه همه را به خود جلب می کند. در این مکان قندیل‌های به شکل پرده‌ای در کنار یکدیگر قرار گرفته‌اند که با برخورد دست شما با آنها صدایی شبیه به یکی از آلات موسیقی به گوش می‌رسد. حال دیگر حدس زدن درباره نام این تالار آسان خواهد بود. وجود چنین قندیل‌هایی و شنیدن صدای آلات مختلف موسیقی باعث شده تا این تالار به نام بهتوون نام‌گذاری کنند.


اما بخش هیجان‌انگیز غار قوری قلعه، تونل برزخ است که لقب وحشتناک‌ترین قسمت این غار را از آن خود کرده است طول این تونل ۲۲۰ متر است که با عرض سه متر نیمی از آن را آب فرا گرفته است.


درعمق هزار و ۵۰۰ متری غار قوری قلعه، تالار عروس قرار دارد از سقف این محوطه قندیل هایی شبیه میله خودکار که جنسشان از رسوبات آهکی و حالت کریستال است به ارتفاع دو تا هشت متر پایین آمده است.


از دیگر ویژگی‌های بیان شده‌ی غار، توجه و اعجاب همگان را برانگیخته است، حضور چهار آبشار در عمق نزدیک به ۳ هزار متری از این غار ۶۵ میلیون ساله است که ارتفاع هر یک از آن‌ها بین ۱۰ تا ۱۲ متر بیان شده است. 
جهت دسترسی به این غار از شهر کرمانشاه به سمت پاوه حرکت می کنیم و پس از گذشتن از شهر روانسر به روستای قوری قلعه و غار قوری قلعه میرسیم.روستای قوری قلعه در سمت چپ جاده و غار در دامنه کوه شاهو و مشرف بر جاده روانسر - پاوه در سمت راست جاده قرار دارد. 


 

دیدگاه ها ارسال دیدگاه
در حال حاضر هیچ دیدگاهی برای این مطلب ثبت نشده است.

آخرین دیدگاه و نظرات ارسالی کاربران

هیج موردی وجود ندارد