در حال بارگذاری ...
طبیعی و جغرافیاییدریاچه زریبار
انتشار : 12/آذر/1397

دریاچه زریبار: بزرگترین و منحصربه‌فردترین دریاچه آب شیرین خودجوش جهان،دریاچه ای زیبا و دیدنی در دل کوههای پرشکوه زاگرس
به فاصله 2 کیلومتری شهر مرزی و توریستی مریوان، دریاچه‌ای افسانه‌ای و سرشار از رازها و داستان‌هاست. افسانه‌ای بودن دریاچه را به خودجوش بودن آن نسبت می‌دهند و با آن‌که آب آن از هیچ رودخانه‌ای فراهم نمی‌شود اما سده‌هاست که همچنان آینه‌سار آسمان آبی و ابرهایش است.
نام اصلی این دریاچه در گذشته “زیراوبار” بوده است که با گذشت زمان به “زریبار” تغیییر یافته است. 
امتداد عمومی دریاچه، شمالی-جنوبی و طول متوسط آن در این امتداد 6.5 کیلومتر است که در مواقع پر آبی به 8 کیلومتر می رسد. حداکثر عمق دریاچه 10.5 متر و مساحت متوسط آن 15 کیلومتر مربع است که در فصل بهار به دلیل باراندگی و ذوب برف تقریبا به حدود 24 کیلومتر مربع می رسد.  آب دریاچه شیرین بوده و از جوشش چشمه های زیر آن تأمین می شود و هیچ رودخانه ای به زریبار نمی ریزد.


زریبار در ارتفاع 1285 متری از سطح دریا قرار دارد و از زیباترین میراث طبیعی استان کردستان به شمار می آید.
پناهگاه حیات وحش زریبار و تالاب بین المللی آن که بیست و سومین عضو تالاب کنوانسیون رامسر است دارای حجم تقریبی آب بیش از 30 میلیون مترمکعب بوده و سرریز آب دریاچه از قسمت جنوبی با نام رودخانه مریوان خارج می شود.
تاکنون 97 نوع پرنده، 31 گونه پستاندار، 13 گونه خزنده، 11 نوع ماهی یک گونه مارماهی، پنج گونه فیتوپلانکتون و 17 گونه زئوپلانکتون در تالاب بین المللی زریبار شناسایی شده است.


سرسبزی و چشم انداز زیبا، شرایط آب و هوایی خنک و معتدل  وجود امکانات تفریحی، رفاهی و خدماتی مثل پارکینگ مناسب، هتل ، چادر زدن در کنار دریاچه، رستوران هایی با غذاهای متنوع و مهم تر از همه امنیت، باعث شده است که این منطقه به یک قطب مهم گردشگری در استان کردستان تبدیل شود.
هوای این منطقه در فصول بهار و تابستان بسیار متعدل و دلچسب و در پاییز و زمستان سرد و خشک می باشد. در بیشتر زمستان ها به دلیل سرد بودن هوا و همچنین شیرین بودن آب دریاچه، اکثر سطح این دریاچه یخ می بندند. شاید برای دوستداران طبیعت برفی، سفر به این منطقه در فصل زمستان هم دل انگیز باشد.


زریبار با قرار گرفتن در میان کوه های پوشیده از درخت های بلوط ایرانی، گلابی وحشی، زالزالک و بادام، چشمان هر بیننده ای را متحیر خواهد کرد.
 لذت بودن در کنار خانواده و دوستان، قایق سواری و آب بازی، عکاسی از مناظر زیبا، برپایی چادر و کمپ در کنار دریاچه و تماشای آسمان پر ستاره شب در کنار این نگین زیبا، بدون شک سفری بیاد ماندنی و خاطر انگیز رقم خواهد زد.
از دیگر جاذبه های گردشگری، جاده دور دریاچه ست که مثل حلقه ای آن را فراگرفته است و در حاشیه این جاده شش روستای زیبا قرار دارد.
نمایشگاه صنایع دستی، پذیرایی از میهمانان با کباب ماهی از ماهیان خود دریاچه؛ شوق سفر به مریوان و دیدن این دریاچه رویایی را دو چندان می کند.
پیاده روی در مسیرهای مشخص و سنگ فرش شده کنار دریاچه و تماشای نیزارهای بلند و درختان سر به فلک کشیده از دیگر تفریحات سالمیست که می توانید در کنار دریاچه تجربه کنید.

 

دریاچه زریبار کجاست؟
خانه خود را به مقصد سنندج ترک کنید. از آنجا 135 کیلومتر تا شهر مریوان راه در پیش دارید. دریاچه زریبار در 2 کیلومتری غرب این شهر به شما رخ نشان خواهد داد بهترین فصل برای سفر به این منطقه فصول بهار و تابستان هستند اما اگر اهل طبیعت گردی در زمستان هستید و با برف هم میانه خوبی دارید، سفر به زریبار در این فصل هم به شما پیشنهاد می شود. معمولا بومیان منطقه در روزهای آخر هفته به این مکان مراجعه می کنند. بنابراین اگر از شلوغی خوشتان نمی آید و قصد لذت بردن از سکوت و مناظر اطراف دریاچه را دارید، سفر به این منطقه در روزهای وسط هفته به شما پیشنهاد می شود.


بهترین وسیله برای این سفر اتومبیل شخصی است چون  مسیر سنندج به مریوان در فصلهای مختلف مملو از رنگ های متنوعی است که جاده را در آغوش گرفته برای مثال در اواسط تابستان که زمان برداشت گندم است ، دامنه کوه ها زردرنگ می شوند و درختان بلوط در لا به لای مزارع به چشم می خورند. 
 

دیدگاه ها ارسال دیدگاه
در حال حاضر هیچ دیدگاهی برای این مطلب ثبت نشده است.

آخرین دیدگاه و نظرات ارسالی کاربران

هیج موردی وجود ندارد