در حال بارگذاری ...
طبیعی و جغرافیاییچشمه بل
انتشار : 11/آذر/1397

چشمه بل

"چشمه بل" با قدمتي پيش از 60 ميليون سال كه مربوط به اواخر دوران كرتاسه است، همواره خروشان در دل کوه می جوشد وچشم گردشگران را می نوازد. آب این چشمه از جمله آب های معدنی ناب جهان است.
چشمه بل، یکی از جاذبه های حیرت انگیز ایران به حساب می آید که در منطقه هورامان واقع است. این چشمه که حجم آب حیرت انگیزی دارد در نزدیکی روستای ناو و هجیج واقع است و در کنار رودخانه سیروان جریان دارد و آب آن پس از خروج از قلب کوه، آبشار خروشانی تشکیل داده و به رودخانه سیروان می ریزد. این چشمه از ارتفاعات کوهستان تخت تغذیه می شود و بسیار پر خروش است. 


چشمه بل یکی از سه رب النوع بزرگی که مورد عبادت تمام سومریها بود و دو رب نوع دیگر یکی انو(اقای اسمان )ودیگری (صاحب دره عمیق ) است لفظ بل به معنای صاحب و خداوند، به صورت الکدی 0000سامی های عربی است ، وان یکی از خدایان بزرگ بابل است 0 در شهر بابل به نام معبد بل رب النوع بزرگ بابلیان بوده است دبی قابل ملاحظه این چشمه در قدیم الایام محل مناسبی برای اسیاب ابی بوده و اسیاب بل در روزگاران گذشته در این مکان دایر بوده است.
چشمه بل از آن جهت شگفت انگیز است که دارای حجم آب فوق العاده زیادی می باشد.


آب چشمه بل از لحاظ کیفی در شمار بهترین آب های معدنی جهان می باشد به طوري كه معادل اين چشمه بااين كيفيت آب فقط در نقاط معدودي از جهان مشاهده شده است زیرا که دارای املاحی از قبیل نیترات، کلراید، فلوراید و سختی در حد استاندارد هست. همچنین به علت واقع شدن در موقعیتی مناسب و در میان بافتی سنگی در ارتفاعی نزدیک به هشت متر در حین خروج از دهانه چشمه، منظره با شکوه و دیدنی را خلق می نماید.
هر بيننده ‌اي جذب زيبايي مسحور کننده چشمه بل (هانه چه‌مه‌و بڵی) و محل تلاقي آن با آب سيروان مي‌شود.


زیبایی و خنکی آب گوارای آن بویژه در فصل تابستان گردشگران بسیاری را به سوی خود می کشاند.
این چشمه برای مردم منطقه هورامان از اهمیت فرهنگی و تاریخی چشمگیری برخوردار است؛ شاعران کُرد زبان در اشعار خود به چشمه بل اشاره کرده‌اند، از این میان می‌توان به مولوی کُرد اشاره کرد که می‌گوید:

وه‌شی من یادی ئازیزی دڵه‌ن
دڵپاکیی وێنهٔ سه‌رچه‌مهٔ بڵه‌ن

ترجمه شعر: دلخوشی من یاد عزیزان دل است؛ که دلپاکی ایشان به سان سرچشمهٔ  بل است.
چشمه بل ۶۴اُمین اثر ملی است که توسط سازمان میراث فرهنگی در ۳ مرداد ۱۳۸۸ در فهرست میراث طبیعی ایران قرار گرفت.

 

چشمه بل کجاست و چگونه می توان به آن دسترسی پیدا کرد؟
برای دسترسی به آبشار و چشمه بل می بایست به بهشت ناشناخته هورامان سفر کنید. دسترسی به چشمه بل از دو مسیر امکان پذیر می باشد، یکی آن که وارد کرمانشاه شوید و سپس به سمت پاوه در 35 کیلومتری شمال شهر پاوه نزدیک روستای هجیج به چشمه برسید دیگری آن که وارد سنندج شوید و سپس به سمت مریوان رفته و از سه ‌راهی بسمت دزلی بعد پشت سر گذاشتن چن روستای جذاب و دیدنی نزدیک روستای ناو بهش برسید و در مسیر از دیدن جنگل‌ های طبیعی بلوط لذت ببرید. 
 

دیدگاه ها ارسال دیدگاه
در حال حاضر هیچ دیدگاهی برای این مطلب ثبت نشده است.

آخرین دیدگاه و نظرات ارسالی کاربران

هیج موردی وجود ندارد