در حال بارگذاری ...
روستای داریان

گالری تصاویر

موقعیت مکانی

امکانات و ویژگی ها

جاده آسفالت
پارکینگ
خانه بهداشت
مسجد
سرویس بهداشتی
آنتن موبایل
تصویر شاخص
کلیپ ویدیویی
درباره روستای داریان بیشتر بدانید

روستای داریان


روستای داریان دارای طبیعتی زیبا و کم نظیر در سطح جهان می باشد که دل هر جهانگرد و گردشگری را می رباید.
روستای داریان یکی از روستاهای پایلوت در پرونده ثبت جهانی منطقه هورامان می باشد که بزودی شهرت و آوازه جهانی آن به گوش همگان خواهد رسید.
با هورامان گردی در سفر به این روستا همراه باشید


چرا روستای داریان؟


روستای داریان یکی قدیمی ترین و زیبای‌ترین روستاهای منطقه باستانی هورامان می باشد، این روستای چهار فصل دارای بهاری زیبا و دل انگیز، تابستانی پر از مجصول با صدای آرامبخش جویبارها و چشمه های پر آب، پاییزی هزار رنگ با انار های خوشمزه و خوشرنگ همچنین زمستانی سرد و پر بارش می باشد.
مردمان مهمان نوازو خونگرم روستای داریان با لبخند های دلنشین شان خاطراتی به یاد ماندنی در دل هر مسافر و گردشگری بر جای میگذارند.

                     

 


داریان را بیشتر بشناسیم


روستای داریان در 25 کیلومتری شمال غربی شهر هزار ماسوله پاوه با خانه های پله کانی در دل انارستانها و شکوفه های سرخابی ارغوان رخ مینماید
دلیل نامگذاری روستای داریان زیاد می باشد که به اختصار به دو مورد از آن اشاره می کنیم:
1)لغت داریان یک لغت هورامی می باشد به معنای لبریز شده از آب به طوری که در هر فاصله کم میتوان چشمه های زیبای دایم را مشاهده کرد.
2)داریان به معنای جایی پر از درخت که وجود درختان باغی و جنگل های متراکم بلوط و سقز کوردی و... میتوانند دلالت بر این توصیف باشند.
پوشش مردم داریان همچون سایر مناطق کردنشین بخصوص هورامان می باشد.
پوشش مردان شامل چوخه ورانک، شال و میزره(سربند)، تاقیله(کلاه)، پوزه وانه(ساق بند)، گوره وی(جوراب)، فه قیانه(نوعی مچ بند) و کلاش (گیوه) است.

پوشش زنان شامل: فیس( کلاه زری)، سه لته، سخمه، کوا، گجی، چه فته، له چک، مشکی و هه وری است.
روستای داریان صنایع دستی متنوعی دارد.از جمله آثار هنری و صنایع دستی بارز روستای داریان ارغوان بافی می باشد.استفاده مردم از قدیم الایام تاکنون و ساختن وسایل زیبا و کاربردی از چوب ارغوان همچنین امرار معاش از این آثار و دست ساخته ها موجب شده است تا در ایران ارغوان بافی با نام روستای داریان ثبت و شناخته شود.
مردمان هنرمند این دیار از چوب های ارغوان سبد های میوه خوری، نگهداری و جمع آوری میوه های باغی،کندو های زنبور عسل و سینی های مخصوص پخت برنج همچنین نوعی توری مخصوص ماهی گیری که به اصطلاح محلی به آن چنگله می گویند و بسیاری دیگر از انواع وسایل زیبا و کاربردی را می سازند.

                      
کارگاه ساخت ساز های سنتی و اصیل روستای داریان که در آن ساز تنبور، سه تار، دو تار و دیوان ساخته می شود در منطقه کم نظیر است.
سوغاتی های داریان محصولات باغی همچون انجیر، گردو، انار، توت، رب انار و...همچنین محصولات دامی مانند شیر تازه، پنیر، کشک، ماست، دوغ، کره و روغن حیوانی می باشد.
از سوغاتی های دیگر این روستا  می توان به ماهی قزل آلا  و عسل کوهستان شاهو و نیز صنایع دستی های آن اشاره کرد.


جاذبه ها و دیدنی های روستای داریان


بدون شک منطقه هورامان طبیعتی زیبا و وصف ناپذیری دارد و در این میان جاذبه ها و زیباییهای روستای داریان در هورامان لهون فراتر از چیزیست که بتوان در چند جمله تشریح کرد , تا با دل جان ودیده خود در این طبیعت زیبا وبکر نگردی باور کردنش محال است , که اینهمه زیبایی را خالق یکتا در دل کوههای سر به فلک کشیده شاهو جمع کرده است که هرگز گردشگران از سیاحتش سیر نمیشوند ولی در ادامه به معرفی برخی از این جاذبه ها و دیدنی ها میپردازیم.


جاذبه های طبیعی و مناظر زیبای روستای داریان


قلّه نور در منتهی الیه شاهو که  از بلندترین قلّه منطقه هورامان وکوهستان شاهو می باشد در راس این روستا قرار گرفته است که با صعود به این قله میتوان  سوار بر بال ابرها منظره ای رویایی از بیشتر مناطق هورامان از مریوان و دریاچه زریوار تا شهر هزار ماسوله و  روستاهای اطراف را تجربه کرد.
چشمه های پرآب و دایمی روستا از جمله مارو که خود شامل زنجیره ای از چشمه های پر آب است همچنین سرچشمه که آب شرب اهالی روستا را تامین میکند در مکانی بکر و بسیار زیبا میباشد وسایر چشمه های هانه چرمه، سپیاو، هانه وز و...... نام برد.
آبشار های بسیار زیبا در دل روستا از جمله می توان به موارد زیر اشاره کرد:
آبشار بن وه زه ن آبشاری دایمی و در طول  سال پر آب با  ارتفاع ۷۵ متر در تابستان مکانی خنک و در زمستان قندیل های آویزان و زیبا را به گردشگران هدیه میدهد.  آبشار ویشه در بالا دست روستا آبشاری دایمی و پر آب با ارتفاع ۴۰ متر که از جاذبه های مسحور کننده و رویایی داریان در نقطه ای از روستا که نمایی بسیار زیبا از خانه های پلکانی و سنتی روستا را از یک طرف و تصویری متفاوت از دریاچه سد داریان در طرف دیگر را به گردشگر میدهد.  آبشار فصلی و بسیار زیبای سپیدآب که معمولا در اردیبهشت ماه دیدنی های داریان را دیدنی تر و زیباییهای دامنه شاهو را صد چندان میگرداند.
چشم انداز دریاچه سد داریان که زیبایی خاصی به روستا داده است.
گیاهان دارویی و خوراکی قارچ خوراکی، ریواس، کنگر، پیچک و جعفری کوهی(کاشمه) و... نام برد.
باغات سبز و خرم همچنین جنگل های متراکم بلوط، آلبالو و زالزالک وحشی، سقز کوردی و...از دیگر زیبایی های طبیعی داریان می باشند که موجب پدیدار شدن حیوانات وحشی از جمله شیر، پلنگ، بز کوهی، گراز، خرس، روباه،کبک وبسیاری دیگر را می توان نام برد. 

جاذبه های تاریخی و فرهنگی روستای داریان


وجود غار های گوناگون که از دوران کهن مامن و سکونتگاه مردم بوده و آثار زندگی گذشتگان در آنها هنوز مشهود می باشد.
قلعه شاه یا قلاشان که امروزه به دلیل تخریب های محیط زیستی و تاریخی سد آثار کمی از آن مشهود است.
قلا گوران که بالای کوهی در روبه روی روستا می باشد.
کوهستان گاورا که در جنوب روستا واقع شده نمایانگر حیاط و زندگی مردمان قدیم بوده که آثار آن هنوز قابل مشاهده می باشد.
روستای داریان محل زندگی بزرگانی همچون سید غریب که گفته می شود از بخارا به این مکان آمده است و در بین مردم منطقه دارای احترام و حرمت فراوان بوده می باشد.
معماری روستا اکثراً پله کانی و سنگ سازه اصلی ساخت خانه های روستا می باشد. در قدیم اکثر خانه ها با سنگ و تیره های چوبی ساخته می شد.
از جاذبه های فرهنگی می توان به موارد زیر اشاره کرد:
وجود آسیاب های قدیمی که آثار کمی از آن ها باقی مانده و امید آن است که در سال های پیشه رو آن هارو مرمت و بازسازی کنند.
الات موسیقی مانند دف، نی و... که از دیر زمان در داریان موجود بوده.
مراسمات و اعیاد مذهبی
آیین باستانی و کهن نوروز


تفریحات روستای داریان


از جمله تفریحات هیجان انگیز و جالب روستای داریان می توان به کوهنوردی، اسب سواری، پیاده روی در کوچه باغ های خیال انگیز، عکاسی از مناظر زیبا، ماهی گیری و...اشاره کرد.

از جاذبه های نزدیک به روستای داریان می توان به موارد زیر اشاره کرد:


چشمه آب معدنی بل از خدایان بابلیان
آرامگاه سيد عبيدالله در روستاي ديدني هجيج
شهر زیبای نودشه
چنار کهنسال روستای شرکان


توصیه تیم هورامان گردی به گرشگران و مسافرانی که قصد سفر به روستای زیبا و تاریخی داریان را دارند:


روستای داریان مانند سایر شهرها و روستا های منطقه تاریخی و فرهنگی هورامان صرفاً یک روستا با طبیعت بکرو بی نظیر برای تفریح و گذراندن اوقات فراغت نمی باشد لذا از شما گردشگران و مسافران عزیز خواهشمندیم برای اینکه بیشتر با مهمان نوازی، صمیمیت و دوستی مردمان پاک سرشت این دیار مواجه شوید و آن را لمس کنید از طبیعت آن به خوبی محافظت کرده و به آداب و سنن مردمانش احترام بگذارید.
در پایان امیدواریم سفری بسیار خاطره انگیز و خوشی را در کنار عزیزانتان داشته باشید.


 

خدمات اقامتی
هیچ موردی موجود نمی باشد
خدمات غذایی
هیچ موردی موجود نمی باشد
مراکز خرید
هیچ موردی موجود نمی باشد
دیدگاه ها ارسال دیدگاه
در حال حاضر هیچ دیدگاهی برای این مطلب ثبت نشده است.

آخرین دیدگاه و نظرات ارسالی کاربران

هیج موردی وجود ندارد